Тъй като съм човек, който е скептичен към всякакви пластмасарии, които се рекламират ежедневно за домакински цели в началото не обърнах особено внимание на купата, която ми подариха. За това подценяване заслуга има огромния наплив през последните 20 години в България на всякакви видове MLM (multi level marketing) системи с лъскави обещания за забогатяване. И как те предлагали видите ли най-невероятните продукти и възможности, и как да се чуди човек как сме оцелявали досега в България без тях. От които честно казано вече ми се гади направо.
Когато ми подариха Херметическата купа Юниор Tupperware в началото бях малко скептичен. Казаха ми, че мога да я ползвам за салати и да съхранявам храна в нея или пък да сложа тесто, което да втасва в нея.
Обясниха ми също така, че купата е от специална пластмаста и като цяло Tupperware държат много на това материалите от които се правят нещата им да са с безкомпромисно качество. Приех го с усмивка и продължих да не ползвам купата.
Дълго време купата стоя без да я ползвам докато не настъпи момента в който започнах да си меся домашен хляб. Това стана наложително, тъй като в България вече не може да се купи качествен хляб в магазинната мрежа без добавки и Витамин Ц. Така беше докато случайно не гледах едно филмче за Tupperware по канал Дискаръви и там показаха и разказаха доста неща, които ми дадоха информация защо продуктите държат цена и защо се ползват, и защо през годините се заменят и още много.
И така започнах да ползвам купата редовно. Сега вече бих я препоръчал на всеки. Тъй като от готварство не разбирам и не ме интересуват видовете ферментации, втасвания и прочие. Обаче като тестото е в тази купа затворено херметически за 30-40 мин втасване с висока хидратация винаги имам един и същ резултат и превъзходен пресен хляб. И това се получава без да имам инвестиции от над 100 лева за фурни за печене с незнам какви си екстри :).
Ще ви дам и рецептата по-долу с която ще видите, че дори няма нужда да месите и после да се чудите дали беше измесено добре или не и разни други вълнуващи въпроси :).
Ето рецептата, която аз ползвам ежедневно или през ден, за да имам пресен домашен хляб. Тестото, което се получава е базово и става за пица или по друг начин.
За момента ползвам брашно тип 500 на Софиямел, което го има навсякъде. Също така съм опитвал да смесвам към него грахам, брашно от нахут и др. Получава се различна консистенция, но като цяло не препоръчвам да смесвате с друг вид брашно повече от 1/3 от необходимото количество по рецептата, която сте решили да опитвате.
Рецепта за Фокача
400гр. брашно (400гр. бяло или 300гр. бяло и 100гр. грахам примерно или друго)
300мл. вода
1/2 суха френска мая (не се опитвайте да минете евтино, ползвайте качествена суха мая)
4 супени лъжици олио / зехтин / шарлан (след като открих шарлана започнах само с него)
1 щипка сол
2 щипки морска сол
Шарена сол на вкус
Начин на приготвяне
Използваме само купата, за да приготвим тестото.
- Сипваме 1 щипка сол на дъното на купата.
- Сипваме брашното (може да го пресеете ако ви влече).
- Слагаме половин пакетче от маята. Другата половина си я пазим за следващия хляб. Използваме за един хляб половин пакетче мая. Ползваме само и единствено суха мая. Защо е дълга тема и ще си прочетете в Интернет, само ако искате ;).
- Добавяме 4 супени лъжици мазнина (олио, зехтин или шарлан). Започнах да ползвам шарлан откакто разбрах, че ценово е почти 3 пъти или по-евтино от зехтина. Ще кажете ама то зехтина еди какво си, еди що си. Да и сте прави. Но! Зехтинът е продукт, който се добива от меката част на маслината без да се ползва потенциала на семето и. Докато при шарлана се ползва целия плод без външната люспа и в него има потенциала за растеж на семето и неговата сила. И още една подробност от стотици години е ползван шарлан по нашите земи, зехтина идва доста по-късно. Освен това е знайно, че там където живееш билките и растенията имат по-голяма сила и 100%-во действие.
- Доливаме водата.
- Разбъркваме до хомогенна смес със силиконова шпатула, за да не нараним купата.
- Оставяме на стайна температура но в сравнително топло помещение да втаса за около 30 – 40 минути.
- Приготвяме тавичка за печене, която намазваме с мазнина и поръсваме с брашно, за да не залепне хляба.
- Разстиламе тестото в тавичката.
- Поръсваме с морската сол, не прекалявайте.
- Поръсваме с шарена сол / мащерка / босилек или друго.
- Включваме фурната и горе и долу на 180 градуса.
- Печем 30 – 40 минути. Може и да отнеме малко повече до 50. Зависи какви материали използвате в рецептата.
- Изваждаме след като се изпече хляба и покриваме с чиста кърпа тавичката, докато хляба изстине.
Допълнителни идеи
- Можете в тестото да добавите ситно намачкано сирене.
- Можете да сменяте брашното изцяло или в комбинация.
- Може да не слагате морска сол а само поръсвате с шарена сол или друго.
- Ако ви се налага да правите тесто, което втасва повече време капака на купата сам ще се отвори и тогава ще знаете, че е време да печете.
- Можете да използвате купата за всякакви теста – козунаци, хляб, питки, кифли, сладки и др.
Опитайте всичко, което ви харесва за един задоволителен резултат. Споделете мнение под статията 😉 ако опитате.
Наскоро се обзаведох със същата купа и опитах и вашата рецепта.
Вече това ми е ежедневният хляб! А когато имам гости много му се радват.
Аз обаче обичам да добавям и малко маслини. Става супер!!!
Благодаря за яката рецепта. 🙂
Прекрасна рецепта.
Аз също си пека хляб, почти всеки ден!
Ще пробвам и вашата рецепта.
Благодаря!