Книгата е посветена на сериозни въпроси. Те не са новост за историята и авторът не претендира за приноси. В нейните страници се представят някои исторически факти, личности и обстоятелства, които невинаги се отразяват в тяхната пълнота.
На някои места авторът си е позволил да изказва свои мнения и анализи, но те са въз основа на приложените документи и съдържащите се в тях факти. А някои от тях са „обрасли“ и с митове. Това се дължи на две основни причини. Едната, че част от тях не съответстват на вече утвърдени представи в обществото, а другата, че не са изгодни и могат да предизвикат негативни чувства. Разбира се, професионалните историци са наясно с тях, но и те често не смеят или не искат да ги представят пълноценно, за да не разрушат вече установени, но не винаги достатьчно верни представи за определени исторически събития и личности. Това донякъде е анализирано от Димитров (2005). Естествено има и исторически събития и действия, които се тълкуват и съобразно актуалните политически тенденции.
В книгата са поместени някои такива не дотам известни на широката публика факти и обстоятелства, които си струва да се знаят.
Някои читатели ще сметнат, че разглеждането на формално юридически подробности при някои от обсъжданите факти и събития е излишно и няма кой знае колко голямо значение. Не е съвсем така. В книгата не се оспорват фактическите страни на анализираните събития, а се допълват.
Целта не е, и да се развенчават вече възприети исторически представи. Вероятно, не всички са приятни. Но, в историческите истини няма нищо обидно или по-малко патриотично.
Освен това, авторът напълно осъзнава вероятната непълнота на представеното, но все пак се престраши да го сподели. Нали споделянето е вид общуване. Книгата е един от тях.
Авторът: Проф. Д-р Борис Колев
Проф. д-р Борис Колев е роден в София. Завършва първа специалност „география“ и втора „история“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
Има специализации в Новосибирск, Москва, Бърно и Прага. Работил е в Географския институт на БАН, сега департамент в създадения през 2010г. Национален институт по геофизика, геодезия и гeогрaфия при БАН. Бил е заместник-директор на Географския институт при БАН, член на Общото събрание на БАН и заместник-председател на Комисията по геолого-географски науки към Висшата атестационна комисия при Министерския съвет.
Работил е към Министерството на планирането на Република Ангола. Преподавал е в Софийския, Славянския и Шуменският университет. Народен представител във Великото Народно събрание – 1990-1991г., както и в 37-то Народно събрание, в което е бил председател на Комисията по опазване на околната среда и водите. Сега е преподавател е Катедра „Туризъм“ в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ – Благоевград.
Автор е на над 100 статии и студии в областта на регионалното развитие, екологичното законодателство, опазването на природната среда, математико-статистическо моделиране в икономическата география, нормативната база в туризма, трансграничното сътрудничество, както и на книгите:
- Култов туризъм (2016)
- Вакарел-от древността до края на ХІХ век (2013)
- Междуконтиненталните протоци (2013)
- География на анклавите (2010)
- Националното географско пространство на Република България (2008)
Историческите подробности (Историзми)
В книгата са посочени безпристрастни исторически факти без значение какво е мнението на хората. За да бъде възможно това са били направени дългогодишни проучвания от исторически извори с цел да се открие обективната истина. Също така са посочени използваните литературни източници, така че читателя по негово усмотрение може да вникне по-дълбоко в избраните от него теми.
В края на книгата има и някои интересни Приложения, които са свързани с отделните теми.
Читателите ще научат много факти от българската история, които често са били премълчавани или изопачавани по един или друг начин.
Приятно четене!